STANOWISKO DEPARTAMENTU STRATEGII

MINISTERSTWA EDUKACJI NARODOWEJ Z 13 LIPCA 2010 R. W SPRAWIE URLOPU ZDROWOTNEGO DLA NAUCZYCIELA PRACUJĄCEGO W DWÓCH PLACÓWKACH RÓWNOCZEŚNIE

 

 

Art. 73 ust. 7 ustawy z 26 stycznia 1982 r. - Karta Nauczyciela (Dz.U. z 2006 r. nr 97, poz. 674 ze zm.) zawiera dwie normy prawne, które wykluczają możliwość łączenia korzystania przez nauczyciela z urlopu dla poratowania zdrowia z zatrudnieniem w ramach innego stosunku pracy lub innej działalności zarobkowej:

1) pierwsze zdanie ww. przepisu stanowi zakaz nawiązania stosunku pracy lub podjęcia innej działalności zarobkowej przez nauczyciela, w okresie przebywania na urlopie dla poratowania zdrowia;

2) w drugim zdaniu ustawodawca zobowiązuje dyrektora szkoły do odwołania nauczyciela z urlopu dla poratowania zdrowia w przypadku stwierdzenia, że w okresie tego urlopu nauczyciel pozostaje w innym stosunku pracy lub prowadzi inną działalność zarobkową.

 

Z powyższych przepisów należy wnioskować, iż nauczyciel w okresie przebywania na urlopie dla poratowania zdrowia nie może podejmować nowego zatrudnienia lub innej działalności zarobkowej, jak również kontynuować już podjętego zatrudnienia czy działalności zarobkowej.

 

Powyższe potwierdził Sąd Najwyższy w uchwale z 7 lipca 2005 r. (II PZP 5/05, OSNP 2005/24/387), w której stwierdza, iż podstawą odwołania nauczyciela z urlopu dla poratowania zdrowia może być również kontynuowanie zatrudnienia na podstawie stosunku pracy lub wykonywanie innej działalności zarobkowej rozpoczętej przed udzieleniem tego urlopu.

 

W związku z powyższym w opinii Ministerstwa Edukacji Narodowej, nauczyciel któremu został udzielony urlop dla poratowania zdrowia w szkole stanowiącej jego podstawowe miejsce pracy powinien rozwiązać stosunek pracy lub wystąpić o urlop bezpłatny na czas przebywania na urlopie dla poratowania zdrowia w szkole, która jest jego dodatkowym miejscem pracy.